Ak máte matrac s pamäťovou penou, nesmiete ho za žiadnych okolností prevracať o strany na stranu. Nemalo by sa to robiť ani s matracmi s klasickou penou. Ako je to však pri matracoch, ktoré majú v sebe pružiny?
Žena sedí na posteli a číta časopisy

Áno i nie

Kúpil som si taštičkový pružinový matrac, s ktorým som nemal absolútne žiadne skúsenosti, pretože som vždy spával na pamäťových matracoch. Mám problémy s chrbticou, takže ortopedický matrac je pre mňa absolútnou nevyhnutnosťou. Pružinový matrac s taštičkami mi poradila moja známa, ktorá sa profesionálne zaoberá rôznymi alternatívnymi spôsobmi liečby chorej chrbtice. Áno, môžem http://www.karaoketexty.cz/texty-pisni/matys/matys-x-dom-m-zem-j-bat-726808 potvrdiť, tento typ matracu je v rámci takýchto problémoch naozaj veľmi dobrý.
Moja dilema s otáčaním nastala jedného pekného večera, keď som sedel v posteli s notebookom, písal som ešte nejaké veci do roboty a popíjal červené vínko. Pohár som mal položený na knihe a ani neviem ako a kedy, no pohár spadol a celé dva decilitre červeného vína sa vyliali na môj matrac. Škvrna sa samozrejme nedala odstrániť. Viem, že to nie je žiadny praktický a funkčný problém, no keďže všetky moje plachty sú biele, tak škvrna cez nich neskutočne presvitala a mňa to z neznámeho dôvodu rozčuľovalo tak, že som niekedy od zlosti ani nevedel zaspať.Izba s drevenými posuvnými dverami a veľkou bielou posteľou
Začal som teda pátrať a pýtať sa vševediaceho Googlu. Neviem, ako je to možné, no ani on nepoznal jednoznačnú odpoveď. Natrafil som na zopár článkov, kde bolo len okrajovo spomenuté, že ani pružinové matrace by sa nemali otáčať, no vždy išlo len o nejaký súhrn, teda nikde nebolo jednoznačne napísané, že ich otáčať nesmiete. Povedal som si, že to risknem a matrac som otočil. Zo subjektívneho pohľadu môžem povedať, že sa nič zlé nestalo, spalo sa mi rovnako dobre a aj ortopedické vlastnosti ostali také, ako majú byť. Čo vám však so zárukou povedať neviem je, či tento môj počin nemal nejaký vplyv na životnosť matraca. Pevne verím, že nie. Zatiaľ vyzerá byť OK, takže ak by sa vám stalo niečo podobné, z môjho pohľadu to môžete určite risknúť.