Nie, nie je reč o akciách v obchodoch. Tak trochu ide o akciové spoločnosti, ale akciové indexy nie sú výplodom akciových spoločností.. Pramenia z túžby vedieť odhadnúť vývoj celkového akciového trhu dopredu alebo sledovať jeho vývoj v čase. Sú vynikajúcim ukazovateľom vývoja akciového trhu v rôznych krajinách alebo zemiach. O celosvetovom akciovom indexe som totiž ešte nepočula, no možno raz uzrie svetlo sveta aj také niečo.
O čom sa tu teda rozprávame? Uvedieme si pár príkladov akciových indexov:

bankovky

  • Index S&P 500

Patrí medzi najznámejšie akciové indexy na svete. Pochádza z amerického trhu a zahŕňa 500 najlepšie obchodovateľných spoločností s akciami v Amerike. Jeho vývoj je často krát dosť totožný ako DJIA, pretože obidva sú americké indexy. Tento index siaha až do 18. Storočia, čo sa musí uznať, že je to viac než obdivuhodné.

  • DJIA

Je americký index. Je takmer tak isto známy ako predchádzajúci index. Ekonómia sa väčšinou zhodujú v tom, že je jedno, ktorý z indexov na analýzu použijete, pretože výsledky budú približne rovnaké.  A naozaj, keď si porovnáme ich vývoj v čase, tak je to takmer ten istý graf s menšími odchýlkami.

  • PX

Vznikol z jeho predchodcu – PX 50 v priebehu roka 2006. Využíva sa v susednom štáte – v Českej republike. Zahŕňa toho viac ako slovenský SAX, ale aj tak to nie je veľmi komplexný index ako napríklad dva spomínané americké akciové indexy.

bankéři

  • SAX

Tento index pochádza zo Slovenskej republiky a využíva sa teda pre účely burzy cenných papierov v Bratislave. Jeho použitie je bohužiaľ obmedzené výlučne na túto burzu, pretože rozsiahlosť tejto burzy nie je dostatočne veľká na rozšírené použitie. Snáď sa dočkáme aj väčšieho úspechu v najbližších rokoch alebo desaťročiach.
Akciové indexy sú veľmi sofistikovaným a efektívnym ukazovateľom vývoja akciového trhu. Oplatí sa ich sledovať, ak by ste chceli napríklad investovať do akcií.. No v prvom rade odporúčam si o tom naštudovať dostatočné množstvo informácii, pretože investovanie do akcií nie je jednoduchou záležitosťou.