Suzuki vytiahol na trh zaujímavý prototyp. Zatiaľ sa testuje na indických cestách, no budúci rok by sme sa ho mali dočkať na trhu aj my. A čím chcú Japonci preraziť tentokrát? Ich zbraňou bude jednoznačne nízka cena.

suzuki

Reč je o aute Maruti Suzuki Wagon R. Jedná sa malý 5-dverový hatchback.  1. generácia Mauritia sa začala vyrábať už v roku 1999 v Indii. Ide o 6. najpredávanejší automobil na Indickom trhu. India je známa silným znečistením ovzdušia. Patrí medzi krajiny s najvyšším znečistením na svete. Preto je pozitívne, ba až prekvapenie, že výrobcovia siahli po nových technológiách a vyskúšajú elektromobil.

Indický Autocar informuje o cene už teraz. Keď Maurtius príde na trh, v Indii by mal stáť menej ako 8 700 €, čo je na elektromobil veľmi priaznivá cena. Ak by skúsili ísť s Mauritiom na trh už teraz, cena by po započítaní dotácii bola na prijateľných 9 300 eurách.

Očakávajme kompromisy
Suzuki Wagon R. je reálnym dôkazom, že ak sa jedná o elektromobil, nemusí  ísť cenovka do závratných výšok, a že sa dá vyrobiť cenovo dostupný elektromobil. Samozrejme, pri nízkej cene musíme rátať aj s kompromismi. Podľa všetkého bude platforma vozidla oveľa staršia aj napriek tomu, že táto elektrická verzia vychádza zo šiestej generácie modelu z pred dvoch rokov.

auto

Určite nás čakajú nové technológie a nová výbava. Mali by sme sa dočkať aj redizajnu, no zmeny nebudú môcť byť veľmi veľké kvôli šetreniu nákladov. Na palubnej doske nájdeme systémy ako Android Auto, či Apple CarPlay. To vďaka infotainmente. Hovorí sa aj o novšom dotykovom displeji.
Vo svete elektrických áut platí, že čím väčšia kapacita batérie, tým väčšia cena. V tomto ohľade bude mať nové Suzuki najväčší kompromis. Dojazd tým pádom nebude môcť konkurovať najnovším modelom od Tesly. Stále sa však dočkáme pohodlných 200 kilometrov, čo by pre ľudí, ktorí nejazdia dlhšie trasy nemal byť vôbec veľký problém. Určite sa máme na čo tešiť!