Posteľ nie je malou finančnou investíciou. Preto kúpu novej, asi každý poriadne zvažuje. Možné však je i to, že sme posteľ zdedili a ide o historický kúsok, ktorý by určite nemal skončiť na smetisku. Je jedno, o ktorej z dvoch spomenutých možností hovoríme, pravdou je, že každý kúsok nábytku môžeme úspešne zrenovovať.

matrace

Základná je funkčnosť. Prvou vecou, ktorá sa na starej posteli opotrebuje je rošt, ktorý sa nachádza pod matracmi. Rokmi sa niektoré jeho časti povylamujú, ale ak sa na ňom aj nachádzajú všetky, opotrebovaný materiál spôsobuje, že sa nám na posteli nespí najlepšie. Rošt však môžeme našťastie bez problémov vymeniť. Na niektorých posteliach je prichytený len na niekoľkých miestach, takže stačí vybrať skrutky a je hotovo. Na starších kúskoch môže byť zapustený priamo do postele, takže sa nebojte použiť pílku a odstrániť ho takto „na surovo“. Nový rošt si môžeme vyrobiť sami, alebo si ho kúpiť. Nejedná sa o mimoriadnu investíciu. K vlastnej výrobe by sme mali pristúpiť, ak vlastníme posteľ netradičných rozmerov. Budete potrebovať drevené dosky s hrúbkou minimálne dva až tri centimetre. Tenšie by nemuseli vydržať našu váhu a uprostred noci nás nepríjemne prekvapiť.

výběr matrace

Ak ste tak ešte neurobili, pripravte sa na výmenu matracov.Na niektorých posteliach sa môžu nachádzať ešte staré epedy s kovovými pružinami a slamenou výplňou. Na nich by ste naozaj nemali spávať. Výber matraca je naozaj dôležitý, pretože výrazne ovplyvňuje kvalitu nášho spánku.

Pokiaľ máte posteľ z dreva, čo je asi najpravdepodobnejšie, mali by ste ho poriadne ošetriť. Nehovoríme len o estetickej stránke, ale hlavne tej zdravotnej. Drevo je úžasný materiál, o ktorý sa však treba starať. Celú konštrukciu postele by ste mali obrúsiť, pokiaľ tomu nebránia starožitné vzory, alebo iné doplnky. Následne ju ošetríme moridlom, alebo voskom a nanesieme aj vrchný náter. Použiť môžeme bezfarebný lak, alebo farbu. Všetko závisí len na našom vkuse.