Hinduizmus ako jedno z najväčších náboženstiev na svete v sebe ukrýva kopec tajomstiev, ale aj rituálov a posvätných miest. Práve jedno z nich je rieka Ganga, ktorá sa nachádza v Kalkate,  odkiaľ odteká až do Nového Dillí. V tomto náboženstve by ste márne hľadali monoteizmus. Rovnako ako ostatné východné náboženstvá, aj tu prekvitá uctievanie nespočetných božstiev, ktoré si vyžadujú svoje oltáre, sochy ako aj obete.

řeka

Čím sa rieka Ganga odlišuje od iných?

 Mnohý ochrancovia životného prostredia by navrhli jej znečistenie. Práve táto rieka, pre hinduizmus božstvo života, sa radí medzi najviac znečistené vodné toky na svete. Samozrejme to nelichotí ani krajine ani náboženstvu. Ľudia, žijúci v tejto kultúre si však z toho ťažkú hlavu nerobia. Pre nich má celkom iný význam, ktorý mi zo západnej časti sveta nechápeme.

Pri návšteve samotnej Indie by ste sa mali tomuto miestu vyhnúť. Prečo? Ide o to, že znečistenie nie je len z vypúšťania odpadových vôd mesta. Keďže v hinduizme veria v reinkarnáciu, ich počínanie sa odzrkadľuje v každodennom živote. Ľudia veria, že ak zomrú blízko rieky Gangy a ich pozostatky sa potom na jej hladine spália, pretrhne sa reťaz reinkarnovaných životov a oni sa dostanú do raja. Pre nich je to opätovné spojenie so zdrojom života a už žiadna povinnosť vrátiť sa na zem.
Znie to lákavo, ale iba pre tých, čo v to veria. Ganga je totiž povesná svojím znečistením a baktériami, ktoré by vedeli zložiť nejedného turistu.

ganga

Taktiež pohľad na množstvo tiel, planúcich na pltiach nie je pre každého. Samozrejme, všetky pozostatky sa nedajú spáliť. Vláda investovala do čistenia nemalý peniaz, no vďaka obľúbenosti, zvykom a tradíciám, ako aj legendárnym zázrakom sa ľudia nechcú zdržiavať od pre nich posväcujúcich rituálov. Tak čo, aj vy premýšľate nad návštevou Indie? Ak áno, pripravte sa na rôznorodosť kultúry, ľudí a života ako takého.