Keď počujem z času na čas tieto reči (na ktorých sa, mimochodom, dá dobre zabaviť), príde mi na myseľ obraz muža, ktorý sedí v aute za volantom. V jednej ruke drží telefón a píše sms, druhou rukou preraďuje rýchlosť, popri tom sleduje premávku v zápche a ešte si sleduje čas a v duchu prepočítava, ktorou trasou sa dostane najrýchlejšie k cieľu.

muž

Tento článok však nebude o boji, kto vie lepšie riadiť autá, či muži, či ženy. Alebo kto vie a na koľko vecí myslieť súčasne. Ide o to, aby sme sa zamysleli nad absurdnosťami niektorých mýtov a legiend, ktoré sa tradujú. Čisto pre experimentálne účely však niektoré prirovnania budeme musieť použiť, tak prosím o zhovievavosť a najmä otvorenú myseľ.

Teraz si predstavme ženu

Sedí za volantom. Očami sleduje semafor a v mysli sa jej odohráva napríklad toto: „Rýchlo musím napísať tú sms, lebo o chvíľu bude zelená a dovtedy musím stihnúť zaradiť jednotku a to už musím mať ruky voľné. A hlavne nesmiem zabudnúť odbrzdiť ručnú brzdu.“
Vedľa nej sedí partner a veľmi dobre chápe, že teraz nemá význam čokoľvek rozprávať, lebo aj by sa jeho partnerka nedokázala nesústrediť. Tak je ticho a počká si, až prejdú cez križovatku na pokojnú cestu.

Povedzme si iný príklad

Muž sedí za pracovným stolom vo svojej domácej dielni. Práve vyrezáva malú súčiastku na opravu nábytku v byte. Príde žena a niečo sa spýta. Muž len odvrkne niečo v tom zmysle, že teraz sa nemôže sústrediť, nech počká keď skončí.

chlap

A posledná situácia

Žena háčkuje papučky pre malé bábätko. Popri tom sa rozpráva s kamarátkou a jej problémoch v práci a vymýšľajú riešenia jej konfliktu so šéfom.

Poďme vyhodnotiť

Zaujímavé príklady, však? Ale netreba zabúdať, že sú to len príklady reálnych situácií života.
Čo ale môžeme z podobných pozorovaní zistiť?Že sa tu nejedná vôbec o schopnosť, či neschopnosť mužov a žien. Cieľom bolo ukázať, že mýty a legendy o mužoch, ktorí nikdy nevedia robiť viac vecí súčasne a ženách, ktoré to zas vždy vedia, ostávajú stále len mýtami a legendami.
Dôležité je poznanie, že každý sa pri niektorých činnostiach dokáže sústrediť aj na iné veci a pri niektorých iba na jednu konkrétnu vec. Je to len a len záležitosť každého jednotlivca osobitne.