História a vývoj peňazí

Na začiatku histórie peňazí stál barter, alebo výmenný obchod. Keďže takýto systém však nevedeli prijať všetci obchodníci, bolo potrebné vymyslieť iný spôsob. Takto vznikli peniaze.
Ako prví začali peniaze používať Číňania, a to už v 7.storočí. Dôvod bol prozaický. Došla im medená ruda, z ktorej razili mince. Začali teda používať papier, ktorý tam bol známy už od r.100 po Kristovi. Cisár zároveň garantoval vlastníkom rozmenenie papierových peňazí za mince.
A ako vyzerala najstaršia bankovka? Mala 22,5 x 34 cm a bola na nej vyobrazená minca s hodnotou, aby všetci ľudia vedeli, koľkých mincí je daná bankovka hodná.

zlato

V Európesa papierové peniaze začali používať až o tristo rokov neskôr a tiež podobne ako v Číne, išlo o akési núdzové riešenie. Tridsaťročná vojna mala totiž za následok devalváciu hodnoty mincí a tak sa Švédi rozhodli prestať s ich razbou.

V roku 1657 Johan Palmstruch založil banku Stockholms Banco a v roku 1661 boli vydané prvé úverové papiere známe ako „Kreditysedlar“. Keďže ich však Palmstruch pustil do obehu príliš veľa, dostal sa kvôli tomu do väzenia a pred súdom musel uznať svoju zodpovednosť za škody, ktoré tým spôsobil.
S nástupom Viliama III. Oranžského na anglický trón vznikla v roku 1694 Bank of England. Začalo sa s tlačením tzv. „Goldsmithnotes“, ktoré mali byť vymenené za dohodnuté množstvo zlata.

hotovost

V roku 1695 bola založená Bank of Scotland, ktorá si svoj výhradný status tlačiť peniaze udržala až do roku 1717.
Dnes sa na platenie využívajú hlavne moderné technológie. K plateniu nepotrebujete hotovosť. Platiť sa dá aj bezhotovostne a to prostredníctvom kreditných kariet alebo prevodom cez účet, cez mobil. V niektorých krajinách sa stále platí formou výmenného obchodu. Na druhej strane, existuje aj tzv. virtuálna mena – bitcoin alebo kryptomena. Táto mena je mimo kontroly.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
CategoriesNezařazené