Kto nikdy nevidel tohto psíka alebo ho nepozná po jeho druhovom mene, dá sa opísať ako pes malého vzrastu, väčšinou šedej farby s bledohnedou hlavičkou a labkami(môže byť aj čiernohnedej farby). Sú vyšľachtené celkom tri veľkosti – mini, stredný a veľký. Ňufák je maličký a čiernej farby, oči hnedé a uši môžu byť vztýčené dohora, ale aj sklopené. Srsť mu rastie veľmi rýchlo a je na vás, či sa rozhodnete pre dlhú alebo naopak krátku srsť. Ich výhodou je to, že majú vlastne namiesto chlpov vlasy, a tak nepĺznu, čo je výhoda pre alergikov. Oválne telo dopĺňa dlhý chvost, ale väčšina chovateľov sa rozhodne ho malým drobcom kupírovať.

pejsek

Jeho meno je odvodené od mesta, v ktorom ho kedysi ľudia vyšľachtili, a jeho prácou v minulosti bolo loviť a ničiť hlodavce obývajúce staré sklady s obilninami a aj okolité polia. Svojim malým vzrastom a šikovnou postavou vedel tento malý tvor prekĺznuť aj do menších priestorov a rýchlo na korisť zaútočiť. Vďaka rýchlym labkám vedia efektívne švihnutím čarovného prútika myš dobehnúť.
Dnes zaujal miesto najobľúbenejšej rasy na celom svete. Každý ho miluje, pretože jeho vzhľad je rozkošný a povaha láskavá. Človeku je verný a za to je dosť často rodinami rozmaznávaný. Pozor však aj na temnejšie stránky ! Yorkshíri sú známi svojou tvrdohlavosťou a dokonca sa vedia na majiteľa aj uraziť.

Šteniatkam sa treba obzvlášť venovať, inak vám po práci doma narobia poriadnu galibu. Tým, že ich necháte doma samotných, im ubližujete. A za to sa vám odplatia hovienkom na koberci, roztrhanými papučami alebo rozhryzením nábytku. Neriskujte a nájdite si na neho čas, pretože tento psík je náročný na starostlivosť – a to hlavne v mladom veku. Je pravda, že do práce sa chodiť musí, lenže ak chcete mať šteniatko, nemôžete ho nechávať doma samé. Ďalším dôležitým bodom je starostlivosť o srsť, ktorá sa musí pravidelne česať a okolie očí je nutné vyčistiť každé ráno.

Ako je už hore spomenuté, je to veľmi verný pes a s človekom vie nadviazať veľmi silné puto. Potom si ho chráni pred ostatnými, no niekedy až moc. Neznášajú sa s ostatnými psami, čo sa týka hlavne samcov. Ich veľkosť im nezabráni postaviť sa aj doge, a tak je poriadny výcvik a vôdzka pri každej prechádzke na každodennom poriadku. Niekedy sú dokonca aj žiarliví a bránia partnerom v spoločnej láske.

pes

Sú to jednoducho miláčikovia, ktorí si za svoje činy zaslúžia aj modré z neba. Zažijete s nimi kopec zábavy a nefalšovanej radosti. Kto vlastní Yorkshíra vie o čom sa hovorí – je to láska na prvý pohľad !