Onychectómia v preklade znamená trvalé odstránenie pazúrov. Tento zákrok sa najčastejšie vykonáva na mačkách, no ani psy nie sú výnimkou. Ide o to, že sa zvieraťu chirurgicky odstránia pazúry, avšak i z časťou kosti a nervami. To znamená, že im už nikdy nerastú späť.

pes
 
Zakázané, neetické a kruté
V našej krajne je takýto zákrok zakázaný. Ako som mal bohužiaľ možnosť zistiť, niektorí veterinárni lekári nemajú morálne zábrany a ak dostanú zaplatené, nemajú problém ani s takýmto zmrzačením zvieraťa.
V niektorých krajinách je takýto zákrok považovaný ako najlepšie opatrenie proti tomu, aby mačka škriabala. Spolu s ním však zvieraťu spôsobuje neskutočné muky. Pazúry sa odstránia spolu s koncovou častou kosti na prstoch. Celé hojenie trvá týždne, niekedy i mesiace. Je totiž veľmi ťažké zabrániť tomu, aby sa do otvorených rán na labkách dostala špina a s ňou infekcia. Ako napríklad zabránite mačke hrabať v záchode, alebo v kline na pozemku? Asi len ťažko.
 
Zahojené labky neznamenajú plnohodnotný život
Aj keď sa labky a miesta, kde boli kedysi pazúry zahoja, neznamená to, že je zviera v poriadku. V prvom rade je mačke znemožnený plnohodnotný život. Operačné odstránene pazúrov, však priamo vplýva aj na chrbticu a kĺby. Viaceré výskumy ukázali, že mačky po tomto zákroku, neboli po pár rokoch schopné normálne chodiť. O lezení na stromy ani nehovorím.  Prejavilo sa to aj na ich psychike. U mačiek bez pazúrov bolo pozorované extrémne agresívne správanie. Nie raz mali sklony k seba poškodzovaniu, ako napríklad hryzenie vlastného chvosta, alebo samotných labiek.

pes s kočkou
 
Ani za svet!
Preto by som vás chcel upozorniť. Ak náhodou natrafíte na veterinára, ktorý by bol ochotný niečo podobné vášmu zvieraťu urobiť, nenechajte sa nahovoriť ani za nič. Zamyslite sa nad tým, či vám tie škrabance stoja za zničený život vašej mačky, či psa.