Staráte sa o vaše nohy dostatočne? Určite ich zanedbávať netreba. Veď odvádzajú takú dôležitú funkciu. Počas dňa musia častokrát prejsť naozaj záťažovou skúškou. Sedavé zamestnanie alebo také, kde prestojíte a prechodíte väčšinu dňa sa môže podpísať pod zdravotný stav vašich nôh. A odnesú si to prevažne žily. Žily v nohách sú špecifické tým, že majú v sebe zabudované akési ventily, ktoré bránia spätnému toku krvi pod vplyvom gravitácie. Krv prúdi do nôh, ale aj späť do srdca. Ak sa však dané chlopne poškodia, krv sa v žilách neprimerane hromadí. Na ich steny pôsobí enormný tlak a vznikajú poškodenia, ktoré mnohí z nás poznajú aj na vlastnej koži. Hovoríme hlavne o kŕčových žilách na nohách. Spozorujete ich ľahko voľným okom. Môžu postihovať len určitú časť dolných končatín, ako napríklad podkolenie alebo lýtko, ale vyskytujú sa v niektorých prípadoch aj po celej nohe. Začínajúce kŕčové žily na nohách, ktoré zatiaľ nemusíte vizuálne spozorovať, sa prejavujú napríklad pocitom ťažkých nôh, pálením, bolesťami, nočnými kŕčmi a podobne.

Nohy2

Ak sa kŕčové žily na nohách v začínajúcom štádiu neliečia, dokážu nám pekne skomplikovať život. Vedie to až k vznikom vredov, ekzémov, zápalov kože. Aj keď príčina vzniku kŕčových žíl na nohách vo väčšine prípadov nie je známa, pôsobí na nich totiž genetika, niekedy si však kŕčové žily na nohách spôsobíme sami, nesprávnou životosprávou. Dlhé sedenie bez pohnutia, obezita, tesné nohavice, hormonálna antikoncepcia a iné faktory sa podpisujú pod vznik kŕčových žíl na nohách.

Nohy

A preto ak chcete budúce leto obliecť šortky, s takýmto a podobným životným štýlom by ste sa radšej mali rozlúčiť. Uľavíte vašim nohám a zároveň upevníte vaše zdravie. Ak sa vám už kŕčové žily na nohách rozvinuli a sú momentálne v kritickejšom štádiu, mali by ste navštíviť špecializovanú angiologickú kliniku čo najskôr. Existuje totiž veľa odborných a dokonca bezbolestných zákrokov, ktoré vám môžu jednoducho a rýchlo pomôcť.