Najnovší objav, ktorí predstavili vedci, je z oblasti potravinárstva, konkrétne ide o výrobu umelého mäsa kultiváciou buniek. Hovoria o tom, ako o riešení, ktoré by mohlo pomôcť v boji proti hladu miliónov ľudí na svete. Toto mäso, vyrobené z bioreaktorov, je priateľské k životnému prostrediu, ale najväčším problémom je zatiaľ jeho cena.

býk
 
Hovädzina z laboratória je drahý špás
Inštitút dobrého jedla patrí k neziskovým organizáciám, ktoré podporujú startupy, ktoré sa orientujú na výrobu mäsa z buniek. Riaditeľ tejto inštitúcie, Bruce Friedrich, sa vyjadril k cene za prvé mäsové výrobky, ktoré budú vyrobené touto metódou. Odhadol ju na asi 50 dolárov, toto by mohla byť suma za kurča, ryby alebo burger či niečo podobné. Hovorí, že výrobný proces je pri každom z nich rovnaký, a tak by rozdiel v cenách rôznych druhov nemal byť vysoký. Podľa jeho názoru by malo byť toto mäso, ktoré vypestujú zo vzoriek živých zvierat, na trhu už na budúci rok, ale existujú startupy, ktoré tvrdia, že to môže prísť aj skôr. Bunky sú kŕmené živinami, a to, ako rýchlo dokážu vytvárať vlákna svalového tkaniva, bude mať vplyv aj na jeho cenu. V čase, keď sa toto všetko odohrávalo hlavne v laboratóriách pod mikroskopmi, bol celý tento proces oveľa drahší, ale v súčasnosti sa hlavná činnosť sústredí viac na automatizované systémy.

hamburger
 
Smelé plány vedcov
Zárodky tohto procesu datujú už do roku 2013, kedy holandský vedec Mark Post, spoluzakladateľ spoločnosti Mosa Meats bol ten, kto z kultivácie buniek pripravil prvý hovädzí burger. Bol to veľmi drahý proces, ktorý zahŕňal potrebu dopestovania 20 000 vlákien hamburgera len za obdobie 3 mesiacov. Len pol kila hovädzieho mäsa z laboratória by stálo asi 1,2 milióna dolárov, no táto cena postupom času prudko klesala. Už v marci 2017 Memphis Meats uviedol zníženie jednej libry kuracieho mäsa na 9000 dolárov, ale rok na to jeho cena dosahovala už menej ako 1000 USD za libru. Na začiatku tohto roka sa izraelskej spoločnosti podarilo dostať túto sumu umelej hovädziny na 100 dolárov za libru. Cieľom Mosa Meat je v blízkej budúcnosti predávať plátok mäsa na hamburger za nie viac ako jeden dolár.