Aj keď sa pred pár rokmi mohlo zdať, že nič ďalšie vo svete televízorov ako je tenučký LCD monitor či plazma, nemôže prísť, vedci stále prichádzajú s novinkami akými sú napríklad štyri body na stene čo vytvorí holografický obraz aj vo vašej obývačke. Možno si ani neuvedomujeme ako okolo nás postupne všetko nahrádza robotika. Vysávače a ďalšie stroje do domácnosti, zvládnu väčšinu práce za nás a my si tak uľahčujeme každodenné povinnosti. Svet robotov je zaujímavý a prospešný natoľko, že v toku 2016 získala trojica vedcov Nobelovu cenu za molekulárne stroje, vďaka ich nanorobotom.

dna
 
Čo sú molekulárne stroje?     Ide o skutočne miniatúrne prvky, menšie ako ľudský vlas, ktoré sa účinkom svetla a magnetického žiarenia dokážu pohybovať, otáčať a vykonávať riadené presuny. Vďaka týmto pohybom tak vedci vytvorili nanoautá, s ktorými pretekali či miniatúrny výťah.
 
V čom nám zo pomôže?          Aj keď sa táto téma zo začiatku zdala byt ako neprospešný výmysel skupiny ľudí, hry s neviditeľnými autíčkami môžu mať pre ľudí veľmi užitočný prínos. Vďaka pohybu molekulárnych strojov, ktorý dokážeme sami naprogramovať sa nám otvára nová cesta pri liečbe onkologicky chorých pacientov. Prvé pokusy aplikované na nádorové bunky v hlave dopadli nad očakávanie dobre. Miniatúrny stroj sa dostane až k nádoru a dokáže doňho vyvŕtať dieru, čím zničí jej životnosť. Vedci plánujú v najbližších rokoch takto liečiť rakovinu kože, pŕs či hlavy.

robot
 
Zneužitie                                 Ako každú novinku, niektorí ľudia sa to snažia zneužiť a zarobiť na tom peniaze. Aj keby sa niekto pokúšal dostať tieto stroje na čierny trh, na svete je len málo ľudí, ktorí dokážu zosúladiť všetky vonkajšie vplyvy, aby došlo k cielenému pohybu. Celý mechanizmus nie je možný za bežných podmienok v laboratóriách. Preto je zneužitie veľmi nepravdepodobné a v laboratóriách zatiaľ žiadne opatrenia nie sú.