Pneudisky sú rozhodne jednou z dôležitých súčastí pri jazde automobilom. Je tu však otázka, ktoré disky sú v súčasnosti populárnejšie, respektíve ktoré so sebou prinášajú viac výhod?

alu kola

Hliníkové (alu) alebo plechové disky?
Môžeme začať tým, že v súčasnosti sme svedkami toho, ako sa čoraz častejším a prakticky už takmer dominantným prvkom stávajú najmä disky hliníkové. A to hneď z viacerých dôvodov.
Poskytujú funkčnú, ale okrem nej takisto praktickejšiu stránku, no spomeňme takisto ich štýlový dizajn. Sú tak prioritnou voľbou pre motoristov, pre akých je ich auto skutočnou záľubou a chcú sa s ním „pohrať“, pričom po vizuálnej stránke ukážu hliníkové disky naozaj modernejšie a najmä štýlovo, stačí sa pozrieť na značku bbs a jej luxusnú ponuku. Takéto disky viditeľne dopomôžu k celkovému dizajnu auta a dodajú mu potrebnú inovovanosť.

Okrem viditeľných estetických vlastností sa v prípade hliníkových diskov považuje za podstatnú výhodu ich nižšia hmotnosť, ktorá so sebou prináša niekoľko dôležitých pozitív. Hmotnosť má totiž vplyv na jazdné vlastnosti, najmä čo sa týka brzdenia alebo naopak akcelerácie. Pri oboch procesoch platí, čím nižšia záťaž, tým je lepšia kvalita. Táto nižšia záťaž sa takisto podpisuje pod nižšiu spotrebu paliva.

desing kola

Činnosť, ktorá neobchádza žiadneho motoristu je takisto údržba týchto diskov, pričom vieme, že u plechových sa v nejednom prípade používala kefa a odstraňovala sa nepríjemná korózia. Naopak hliníkové disky stačí prakticky len jednoducho umyť od bežných nečistôt. Výhodou je fakt, že ich vrch neukladá toľko nečistoty a nemusíte mať väčší strach ani zo spomenutej korózie.
Oprava a životnosť– Áno, je pravda, že hliníkové disky sa opravujú ťažšie, ale na druhej strane ich oprava je potrebná málokedy, respektíve majú dlhšiu životnosť a počas jazdy vám vydržia v kvalitnom stave na niekoľko rokov.