Okná sú základom prakticky každého domu či budovy. Rovnako tak budú jeho pravidelnou súčasťou a v klasickom prípade vydržia minimálne 30 rokov. Preto by mali spĺňať naše predstavy a odrážať požiadavky konkrétnych priestorov. Pri výbere sa nevyhneme tomu, aby sme sa nezamerali na ich materiál. K najčastejším voľbám sa radia plastové okná vďaka svojim izolačným vlastnostiam a najmä prístupnej, respektíve najnižšej cene. Častý záujem ale predstavuje tiež ich konkurent- hliník, a napríklad teda hlinikove okna cena LMmont.sk.

Budova, dom, okná

Práve tieto dve možnosti predstavujú asi najväčšie rozdiely. Hliníkové prevedenie býva spravidla podstatne drahšie, no aj napriek tomu o neho ľudia prejavujú nemalý záujem. Poskytuje totiž vlastnosti, ktorými plast nedisponuje, a to predovšetkým oveľa dlhšiu životnosť či takisto vysokú nosnosť, čím umožňuje umiestniť veľkorozmerná sklá.

Títo vzájomní rivali poskytujú svoje originálne stránky.

Žena sedí pri okne

Plast– Predstavuje „klasickú voľbu“, nízke obstarávacie náklady a známe izolačné kvality.

Hliník – Naopak prezentuje vyššiu finančnú náročnosť, no s efektom na celú jednu generáciu. Vo svojej podstate ide o kategóriu luxusnejších prvkov bývania, čo je aj vidieť. Tento materiál sám o seba síce prináša nižšie izolačné kvality, no tento známy „handicap“ sa dá odstrániť vhodným zasklením a doporučenou technológiou.

Zhrnutie

Pokiaľ teda hľadáte ekonomicky prístupnejšiu možnosť a očakávate okná s klasickými menšími rozmermi, potom je voľba zrejme jasná, favoritom je plastový materiál.

Sklo, kvapky, dážď, obloha

Ak ale túžite po atraktívnejšom dizajne a veľkých sklách, víťazom je hliníková forma. Hliníkové rámy udržia aj väčšie rozmery, no zároveň sú štíhle a nechávajú vo veľkej miere vyniknúť sklám. Rovnako predstavujú vysokú životnosť- 80 až 100 rokov, pritom vlastne minimálnu náročnosť údržby. Ide o odolný materiál, ktorý si poradí s drsnejšími vonkajšími vplyvmi a tiež spoľahlivo izoluje hluk.