To, že sa v mobilných telefónoch nachádzajú rôzne druhy kovov, pravdepodobne viete. Hliník, lítium, meď, striebro a zlato. Tieto kovy patria medzi tie známejšie. V mobilných zariadeniach sa toho však nachádza omnoho viac. Jedným z kovov je aj niób a tantal. Práve kvôli, nim ročne uhynú stovky goríl. Zdá sa vám to prehnané? V skutočnosti vôbec nie je.

mobil
 
Prečo telefóny zabíjajú gorily
 
Spomínané kovy, teda niób a tantal, sa používajú na výrobu mikrokondenzátorov, ktoré majú veľké elektrickú kapacitu.Tieto súčiastky sa používajú aj v mobilných telefónoch, ale i v mnohých iných zariadeniach. Asi sa pýtate kde je problém? Ten sa nachádza v Afrike. Najväčšie ložiská nájdeme konkrétne v Kongu. Na tomto mieste žijú aj vysoké počty goríl. Teda aspoň v minulosti ich tu bolo hojne. Technológie na ťažbu spomínaných kovov, ktoré sa v tejto časti sveta používajú, sú v prvom rade staré a nefunkčné. V dôsledku toho dochádza k enormnému ničeniu prírody, konkrétne prirodzených biotop goríl. Ťažba je navyše v mnohých prípadoch nelegálna, takže nepodlieha žiadnej kontrole.
 
Riešenie máte vo vlastných rukách
 
Aké je teda riešenie tohto drancovania prírody? Veľmi jednoduché. Stačí, ak svoj starý mobilný telefón odovzdáte do zberu. Tieto kovy, ako aj tie ostatné, sa dajú recyklovať a znova použiť. To spôsobí, že dopyt po nióbe a tantale bude prirodzene nižší.
Napríklad v Čechách, sa do riešenia tohto problému zapojili aktívne aj zoologické záhrady.Staré telefóny môžu ľudia nosiť priamo tam. V prvom rade budú správne zrecyklované. Navyše za každý odovzdaný telefón, odovzdajú desať korún českých do rezervácie Dja v Kamerone, ktorý susedí so spomínaným Kongom.

opice
 
Čo so starým telefónom
 
Ako sme už spomenuli, starý telefón, by ste mali odovzdať na zberných miestach. Určite by nemal skončiť v klasickom odpade a ani odložený v šuplíku. Na Slovensku máte viacero možností. Prvou sú predajne telefónov, alebo pobočky mobilných operátorov. Na internete navyše nájdete stránky, ktoré staré telefóny aj vykupujú. Takže môžete zarobiť aj niekoľko eur.