Facebook diskriminuje ľudí na základe toho, kto sú a kde žijú

Americké ministerstvo pre bývanie a rozvoj miest účtovalo Facebook vo štvrtok údajne porušením zákona o spravodlivom bývaní prostredníctvom cielených reklám.
 
Poplatok nasleduje po sťažnosti z augusta 2018, že údajná sociálna sieť umožňuje prenajímateľom a domácim predajcom zapojiť sa do diskriminácie v oblasti bývania prostredníctvom reklamy, ktorá môže vylúčiť ľudí na základe rasy, národnosti, náboženstva, pohlavia alebo zdravotného postihnutia.

fcb
 
"Facebook diskriminuje ľudí na základe toho, kto sú a kde žijú," uviedol vo vyhlásení tajomník HUD Ben Carson. "Použitie počítača na obmedzenie voľby bývania osoby môže byť rovnako diskriminačné ako búchanie dverí do niečí tváre."
 
Počiatočná sťažnosť prišla po vyšetrovaní ProPublica v roku 2016, ktoré ukázalo, že reklama na bývanie by mohla byť zameraná na konkrétne skupiny a od nich. ProPublica nasledovala o rok neskôr a ukázala, že zacielenie sa nezastavilo.
 
Podľa súdneho sporu HUD, Facebook umožnil inzerentom vylúčiť ľudí, ktorí sa narodili mimo USA, nekresťanov, ktorí sa zaujímajú o otázky dostupnosti alebo majú záujem o kultúru Latino. HUD tiež obviňuje Facebook, že umožňuje inzerentom vylúčiť ľudí na základe ich okolia alebo či majú deti.
 
"Aj keď čelíme novým technológiám, zákony o bývaní, ktoré boli prijaté pred viac ako polstoročím, ostávajú jasné – diskriminácia v reklame súvisiacej s bývaním je v rozpore so zákonom," uviedol generálny advokát HUD Paul Compton. "Len preto, že proces poskytovania reklamy je nepriehľadný a komplexný, neznamená to, že oslobodzuje Facebook a iných od našej kontroly a práva krajiny."
 
mobil

"Aj keď sme boli netrpezliví nájsť riešenie, HUD trval na prístupe k citlivým informáciám – ako napríklad k užívateľským údajom – bez primeraných záruk. Sme sklamaní súčasným vývojom, ale budeme naďalej pracovať s odborníkmi na občianske práva v týchto otázkach, hovorca spoločnosti povedal v e-mailovom vyhlásení.

CategoriesNezařazené