Urobili ste si poriadok v skrini a zrazu máte pred sebou veľkú kopu starých tričiek, ktorú sú vyblednuté, majú na sebe nevyprateľné škvrny, alebo sa vám ich podarilo zafarbiť pri praní? Nemusíte ich ihneď vyhadzovať, alebo použiť na handry. Vyskúšajte asi tú najjednoduchšiu techniku zdobenia textilu, aká existuje, reč je o batikovaní.

abstrakt
 

Základná technika – kruhy

 
Úplne najjednoduchšia metóda, ktorú môžete vyskúšať je farbenie klasickými farbami na textílie. Dostanete ich v drogérií alebo v obchode s umeleckými potrebami. Zoberiete si tričko, alebo iný kus oblečenia, ktorý chcete takto zdobiť. Budete potrebovať špagát, ideálne z prírodného vlákna. Vyhnite sa používaniu plastových šnúr, pretože tie, by sa vám počas vyvárania vo farbe posúvali a výsledok by nebol dobrý.  Na niekoľkých miestach na vašom oblečení chyťte do ruky jeho kus a zviažte šnúrkou. Obtáčajte ju okolo. Čím hustejšie ju obtočíte, tým výraznejšie vzory dosiahnete. Dávajte pozor, aby bola utiahnutá úplne na doraz. Nesmie sa totiž pod ňu dostať farba. Takto pripravené oblečenie vložte do hrnca s vriacou vodou, kde ste pred tým rozpustili farbu v prášku. Na miernom ohni ho povarte asi desať minút. Nezabudnite na neustále miešanie, aby sa textil nepripálil.
 
Potom textil vyberte, počkajte kým trošku vychladne a niekoľkokrát ho prepláchnite v čistej vode. Pred tým ako odstránite špagát, vložte oblečenie do lavóra s octom. Takto stabilizujete farby, takže nebudú púšťať ani pri praní. Po odstránení šnúrok, môžete vidieť krásny vzor, ktorý vám na oblečení vznikol.

barvy
 
Ak by ste chceli dosiahnuť viacfarebnú batiku, celý postup zopakujte niekoľkokrát za sebou, najprv zviazaný textil vyvarte v svetlejšej farbe, potom v trochu tmavšej a tak ďalej. Nezabudnite na to, že farba na textil, ktorú použijete musí byť vždy tmavšia ako je tričko. Ak chcete zafarbiť napríklad ružové kúsky, žltá farba vám túto farbu dostatočne neprekryje.