Hlodavce nepredstavujú problém iba v dome, pivnici, či garáži. Ak pestujete zeleninu, bylinky, alebo ovocie, tieto malé potvorky vedia poriadne uškodiť aj vašej úrode. Vo vašej záhradke sa najčastejšie objaví myš, hneď po nej hryzec, hraboš a potkan, či krysa. Asi najväčšie škody dokáže napáchať práve hryzec vodný, ktorý do zeme stiahne celé rastliny.  Ten sa však nevyskytuje až tak často. Stretnete sa s ním najmä na záhradách, ktoré sa nachádzajú v blízkosti lesov a samozrejme vodných tokov. Ak bývate uprostred mesta, ale aj na dedine, najčastejším návštevníkom vašej záhrady búdu jednoznačne myši a potkany. Tak sa poďme pozrieť, ako pred nimi svoju úrodu úspešne uchrániť.

myš
 
Dá sa to aj bez obetí
 
Najlepším spôsobom nie sú pasce, alebo otrava ale spôsoby, ktorými zabránite týmto škodcom na vašu záhradu prísť. Medzi najúčinnejšie prostriedky, patria jednoznačne  prirodzení predátori. V tomto prípade hovoríme o mačkách. Úspech nespočíva v tom, že myši a potkany ulovia. Ak hlodavce na vašom pozemku cítia ich pach, budú ho prirodzene obchádzať na kilometre. Príroda to tak jednoducho zariadila a len bláznivá myš, by s to namierila rovno oproti statnému kocúrovi.
Pomôcť vám preto môže aj rozhádzaná mačacia srsť. Umiestnite ju hlavne okolo plota, alebo tesne k políčkam. Tento spôsob však nebude fungovať na spomínaných hryzcov,  pretože tie sa pohybujú hlavne pod zemou.

hlodavec
 
Vyskúšajte moderné technológie
 
Zastarané pasce na myši, dne môžete bez problémov nahradiť účinnejšími a hlavne humánnejšími spôsobmi. Elektrické plašičky na hlodavcov dokážu byť veľmi účinné. Takto sa ich navyše viete zbaviť na celej záhrade, políčkach aj v dome, či garáži. Ak chováte psa, alebo mačky, nechajte to skôr na nich. tieto prístroje by im totiž mohli pomerne dosť prekážať. Fungujú na princípe vysokofrekvenčných zvukov, ktoré sú pre ich uši neznesiteľné.